• Obszar pierwszy

        • W ramach obszaru pierwszego przeprowadzone zostały dwie lekcje wychowania fizycznego:

          • Piłka ręczna -Doskonalenie poznanych elementów technicznych w obwodzie ćwiczebnym

            

              

           

          Piłka ręczna cieszy się wśród uczniów naszej szkoły dużym zainteresowaniem z uwagi na sukcesy polskiej kadry szczypiornistów. Uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego szybko opanowują w stopniu podstawowym elementy piłki ręcznej oraz gry uproszczonej. Obwód ćwiczebny pozwala uczniom doskonalić wszystkie poznane umiejętności, elementy techniki piłki ręcznej:

          - kozłowanie

          - podania piłki

          - chwyty piłki

          - rzuty z miejsca i biegu na bramkę

          Piłka ręczna jak każda dyscplina zespołowa uczy dzieci współpracy w grupie, odpowiedzialności i mobilizacji.

          Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego

          Temat:  Piłka ręczna -Doskonalenie poznanych elementów technicznych w obwodzie ćwiczebnym

          Miejsce: Sala gimnastyczna

          Klasa: 4

          Ilość osób: 30

          Przybory: Piłki ręczne, pachołki, materace

          Czas: 45 min

          Cele lekcji:

          - motoryczność: kształtowanie koordynacji ruchowej,

          -umiejętności: podanie półgórne jednorącz i chwyt piłki, kozłowanie PR i LR, rzut na bramkę z miejsca i z wyskoku

          -wiadomości: przypomnienie przepisów o błędzie kroków i podwójnym kozłowaniu

          - postawa: współdziałanie w grupach

           

          Tok lekcji

          Treść zajęć

          czas trwania

          uwagi

          1.Część wstępna

          1. Zbiórka, sprawdzenie listy obecności, podanie tematu lekcji

          2. Rozgrzewka: Zabawa ożywiająca „Myśliwi i zwierzyna”. Dwóch lub trzech ćwiczący (myśliwi) podają między sobą piłkę (nie mogą kozłować i biegać z piłką) i starają się dotknąć nią uciekających (zwierzynę). Dotknięta osoba wykonuje 5 pompek i bawi się dalej

          3. Ćwiczenia oswajające z piłkami w ruchu

          -krążenia PR i LR w przód i tył z piłką

          -krążenia piłki wokół bioder

          -j.w. tylko tyłem

          -podskoki z wymachami PR i LR z piłką

          -marsz z przekładaniem piłki między NN

          -j.w. tyłem

          -j.w. bokiem krokiem odstawno-dostawnym

          -podrzut piłki, klaśnięcie przed i za sobą, chwyt piłki

           

          -skiping ABC z piłką trzymaną na wysokości kl. piersiowej

           

          3 min.

           

          4 min.

           

           

           

          11 min

           

          2.Część główna

          Pokaz i opis wykonywanych elementów technicznych.

          Podział klasy na pięć grup i rozstawienie ich na sali gimnastycznej.

          1. Pierwsza grupa wykonuje rzut na bramkę z miejsca.
          2. Druga grupa wykonuje rzut  na bramkę z wyskoku.
          3. Trzecia grupa wykonuję podania i chwyty półgórne
          4. Czwarta grupa wykonuje podania i chwyty z kozła.
          5. Piąta grupa wykonuje kozłowanie piłki slalomem PR i LR

          3 min.

           

           

          4 min.

          4 min.

           

          4 min.

           

          4 min.

          4 min.

           

          3.Część końcowa

          1. Uspokojenie organizmu.  Ćwiczenia rozciągające

          2.Zbiórka, podsumowanie lekcji, pożegnanie

          4 min

           

           

          • Gimnastyka - Pokonywanie zwinnościowego toru przeszkód

           

             

            

            

           

          Gimnastyka jest formą ruchu wsechstronnie rozwijającą organizm człowieka. Tory przeszkód są dla dzieci ciekawym i atrakcyjnym sposobem realizacji podstawy programowej z wychowania fizycznego. Pozwalają na aktywność wszystkich ćwiczących bez względu na ich poziom motoryki (sprawności ruchowej). W sposób naturalny pobudzają do wysiłku fizycznego.

          Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego

          Temat: Gimnastyka - Pokonywanie zwinnościowego toru przeszkód

          Miejsce: Sala gimnastyczna

          Klasa: 4

          Ilość osób:  25

          Przybory: Drabinki gimnastyczne, pachołki, materace, płotki, ławeczki, odskocznia

          Czas: 45 min

          Cele lekcji:

          - motoryczność: kształtowanie zwinności

          - umiejętności: przejście po równoważni, skok kuczny

          - postawa: samokontrola i dokładność przy wykonywanych zadaniach

           

          Tok lekcji

          Treść zajęć

          czas trwania

          uwagi

          1.Część wstępna

          1. Zbiórka, sprawdzenie listy obecności, podanie tematu lekcji

          2. Rozgrzewka: Zabawa ożywiająca „Zamrażarka”. Ćwiczący ustawieni w rozsypce na boisku szkolnym. Dwóch wyznaczonych ćwiczących stara się złapać i  „zamrozić”  pozostałych. Dotknięta osoba wykonuje rozkrok, żeby go odmrozić należy klasnąć między jego nogami.

          3. Ćwiczenia lekkoatletyczne w truchcie na odcinku 20 metrów

          -krążenia PR i LR w przód i tył

          -krążenia naprzemianstronne RR w przód i tył

          -podskoki na PN i LN w przód

          -przekładanka w prawą i lewą stronę

          -skiping ABC

          -skiping ABC tyłem

          -wieloskoki w przód  PN i LN

          -wieloskoki na boki PN i LN

          -marsz z wypadami PN i LN w przód

          -bieg tyłem

          -bieg sprinterski na odcinku 10 m

           

          3 min.

           

          5 min.

           

           

           

          12 min

           

          2.Część główna

          Przygotowanie toru przeszkód. Pokaz i omówienie pokonywanych przeszkód na torze.

           

          Pokonywanie toru przeszkód przez ćwiczących

          3 min.

           

          18 min

           

          3.Część końcowa

          1. Uspokojenie organizmu. Marsz dookoła boiska szkolnego

          2.Zbiórka, podsumowanie lekcji, pożegnanie

          4 min.