• NA CZAS ZAMKNIĘCIA SZKOŁY ŚWIETLICA PROPONOWAŁA:

        •  

           

          15 06 20

          Ryby w oceanie


          Wyobraźcie sobie, że nurkujecie w wodach oceanu lub morza… Zamykacie oczy i co widzicie? Ławicę ryb, a może delfiny albo rekina? Piękne i niesamowite, prawda? Spróbujcie to namalować. Do tej pracy plastycznej będziecie potrzebować: farby plakatowe, pędzle,  białą  i czarną kartkę z bloku, nożyczki, klej. 
          Na początek musicie namalować wodę. W tej pracy ważne jest, żeby uzyskać efekt głębi. W tym celu malujcie na około zaczynając od zewnątrz kartki, używając najciemniejszego koloru. Następny okrąg troszkę jaśniejszym kolorem niebieskim, potem jeszcze jaśniejszym itd. Na końcu, w środku kartki namalujcie kółeczko używając białej farby. Żeby uzyskać barwy pośrednie mieszajcie kolory tworząc nowe odcienie koloru niebieskiego. 
          Kolejnym krokiem jest wycięcie ryb z czarnej kartki.  Wycięte ryby naklejcie na środku kartki. Ciekawy efekt uzyskacie, jeśli ryby będą pływać w kółko.

           


          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

          12 06 20 

          Ośmiorniczka

          Ośmiornicę można wykonać na wiele różnych sposobów. My proponujemy wykonanie jej z   papieru kolorowego. Będziemy jeszcze potrzebować tylko kleju i nożyczek. Najpierw wycinamy jedno duże kółko (głowa ośmiornicy) i dwa średnie (oczy) w tym samym kolorze. Średnie kółka  naklejamy na duże koło blisko siebie. Następnie wycinamy dwa białe kółka, rysujemy na nich czarne mniejsze koła i naklejamy na średnie (oczy). Potem wycinamy paski w różnych kolorach i sklejamy je tak, jak łańcuch na choinkę. Będą to macki ośmiornicy. Sposób wykonania ośmiornicy możenie zobaczyć na stronie:   

           

          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

          12 06 20

          Górski krajobraz- stemple z kapusty

          Dziś pokażemy Wam, jak stworzyć górski krajobraz używając do tego kapusty. Do wykonania tej pracy plastycznej będziemy potrzebować: pół główki kapusty, farby plakatowe (kolor czarny), blok rysunkowy z białymi i kolorowymi kartkami, zeszyt papierów kolorowych, pędzel, klej, kredki świecowe.
          Aby stworzyć góry, kapustę przecinamy na ćwiartki, tak by powstały trójkąty (poproście o pomoc kogoś dorosłego). Jeden bok kapusty malujemy czarną farbą i odbijamy go mniej więcej w połowie kartki, wtedy góry będą widoczne na horyzoncie. Następnie wydzieramy zielone paski w kliku odcieniach zieleni. Możemy wykorzystać kartki z kolorowego bloku rysunkowego lub wycinanki.  Przyklejamy paski zaczynając od dołu kartki, aż po horyzont. Na koniec dorysowujemy szczegóły takie jak słońce, chmury, kwiaty. Będziecie zaskoczeni efektem jaki uzyskacie. 

          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy.

          12 06 20

          Lody w rożku


          Do wykonania lodów będziemy potrzebować: płatki kosmetyczne, farby, wodę, kolorowy blok techniczny, tekturę, sznurek, nożyczki, brokat. Przygotowanie naszych lodów to wieloetapowa praca. Najpierw barwimy waciki, które będą naszymi kulkami lodów. Wystarczy odrobinę farby rozcieńczyć wodą, a następnie taką miksturą polewać waciki. Tak przygotowane waciki suszymy. W międzyczasie przygotowujemy pozostałe elementy. Z tektury wycinamy trójkąty (rożki, wafelki) i wyklejamy je na skos kawałkami sznurka, a następnie naklejamy na kolorowe kartki. Potem nakładamy już tylko lody (kolorowe płatki) i dekorujemy według smaku.

          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

          05 06 2020

          Zwierzęta z papierowych rozet


          Dzisiaj mamy dla Was bardzo prosty sposób na jedyne w swoim rodzaju dekoracje do dziecięcego pokoju. Żeby wykonać  barwny i sympatyczny zwierzyniec, będziecie potrzebowali tylko kleju, nożyczek, czarnego flamastra oraz kilkunastu arkuszy kolorowego papieru, z których zrobicie swoje papierowe rozety.  
          Sposób wykonania rozet:
          Dwie kartki formatu A4 składamy starannie w harmonijkę. Każdą z harmonijek składamy ponownie na pół i sklejamy ze sobą wewnętrzne brzegi. W ten sposób powstają nam dwa identyczne wachlarze. Wachlarze również łączymy ze sobą klejem. Dodajemy dowolne elementy ozdobne, wedle uznania.  Ostateczne efekty tych wszystkich działań zależeć będą od tego, jakie zwierzę zdecydujecie się wykonać. Nasze propozycje możecie obejrzeć na poniższych zdjęciach.

          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

          02 06 2020

          Podwodny Świat w opakowaniu po pizzy


          Podwodny świat mórz i oceanów fascynuje wszystkich: dzieci i dorosłych. To poszukiwanie piękna i odkrywanie na co dzień niedostępnych miejsc nadaje uroku codzienności. Proponujemy więc stworzenie wyjątkowego widoczku - w opakowaniu po pizzy. Potrzebne będą następujące materiały: opakowanie po pizzy, rolki po papierze toaletowym, opakowanie po jajkach, bibułka, ołówek, marker, farby, pędzel podkładka, nożyczki, klej, taśma dwustronnie klejąca, kolorowa taśma klejąca, zszywacz.
          Opakowanie po pizzy rozcinamy na pół tak, by jedna część miała wszystkie brzegi. Tą część malujemy w środku na niebiesko. Będzie stanowiła tło naszej pracy. W drugiej części opakowania rysujemy ołówkiem kontury: wodorostu, kamienia, skały, ślimaka, rozgwiazdy oraz meduzy, a następnie malujemy je farbami. Pozostawiamy do wyschnięcia a potem wycinamy wszystkie elementy. Każdy z elementów uzupełniamy szczegółami: wodorostowi rysujemy obwódkę oraz kropeczki, meduzie rysujemy obwódkę, uśmiech oraz oczka i doklejamy od spodu paski pociętej bibułki. Naklejamy w wybranym miejscu we wnętrzu niebieskiego kartonu. Rybki robimy z rolek po papierze toaletowym: każdą rolkę spłaszczamy, zszywamy w dwu miejscach zszywaczem biurowym, wycinamy na kształt rybki, a następnie malujemy farbami. Po wyschnięciu naklejamy paski kolorowej taśmy klejącej, rysujemy buzię i oczka. Rybki przyklejamy za pomocą taśmy dwustronnie klejącej. We wnętrzu kartonu przyklejamy skałę oraz wodorost. Aby obrazek był przestrzenny wodorost możemy nakleić na kartonowych elementach. Z zielonej bibułki wycinamy długie paski, naklejamy je na brzeg kartonu, a następnie skręcamy i podklejamy od spodu pudła. Pasek żółtej bibuły naklejamy wewnątrz wąskiego brzegu, na dole - to piasek. Na dnie można dodać małe muszelki zrobione z opakowania po jajkach (wycinamy małe okrągłe kształty, malujemy je na beżowo a następnie rysujemy czarnym markerem brzegi i oczy). Muszelki umieszczamy na skale i piasku. 


          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy.

          02 06 2020

          Różane drzewko szczęścia 

          Różane drzewko to ciekawy pomysł na wyjątkową i przestrzenną pracę plastyczną. Wykonanie drzewka nie jest trudne, a efekt końcowy z pewnością was zachwyci. Do wykonania różanego drzewka szczęścia bdziemy potrzebować: kartkę z bloku technicznego, zielony papier, rolkę po papierze lub ręczniku kuchennym, kolorowe włóczki, sznurek najlepiej taki zwykły do pakowania paczek, waciki kosmetyczne, klej, nożyczki.
          Z kartki z bloku technicznego wycinamy koronę drzewa, a następnie owijamy ją dookoła sznurkiem, włóczką lub muliną. Dokładną instrukcje wykonania krok po kroku możesz zobaczyć na filmie znajdującym się na stronie:

            Później rolkę nacinamy u góry tak, aby można było zamocować do niej koronę drzewa. Rolkę, która będzie stanowiła pień drzewka, również owijamy sznurkiem. Różyczki wykonujemy z kolorowych wacików kosmetycznych. Wacik rozwijamy i przecinamy na pół wzdłuż tak, aby powstały dwa wąskie paski. Następnie z każdego paska zwijamy różyczkę na kształt ślimaka. Na jedno drzewko potrzebujemy około 9 różyczek. Z zielonego papieru wycinamy listki.
          Gdy nasze drzewo będzie już gotowe za pomocą kleju magic przyklejamy różyczki. Na końcu miedzy sznurki wtykamy nasze listki. Listki powinny się trzymać bez kleju, ale w razie potrzeby można je też przykleić. Pracy naprawdę nie ma dużo, a efekt końcowy zachwyca. 

           

          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

          26 05 2020

          Tęczowe obrazki 

          Ostatnio pogoda nas nie rozpieszcza. Ciągle pada deszcz, a jak powszechnie wiadomo, w czasie deszczu dzieci się nudzą. Pomijając przelotne opady, kiedy można z radością skakać w kaloszach po kałużach, deszcz raczej nie nastraja do spędzania czasu na zewnątrz. Nuda jednak nie musi być czymś bardzo złym. Wszystko dlatego, że w czasie nudy włącza się myślenie i wyobraźnia. Proponujemy wam ciekawą zabawę w tworzenie tęczowych obrazków. Do zabawy będziecie potrzebować: kartkę z bloku technicznego, kolorowe kredki świecowe lub pastele olejne, czarną farbę plakatową, szeroki pędzelek i patyczek drewniany ( patyczek do uszu lub można też użyć końcówki pędzelka).
          Kartkę należy zamalować kredkami lub pastelami pasek obok paska na różne kolory. Gdy cała kartka będzie pokryta kolorowymi paskami szerokości około 1-2 cm, zamalowujmy całość czarną farbą. Ważne, aby użyć gęstej farby nie rozcieńczonej wodą. Wszystko możecie zobaczyć krok po kroku na filmie znajdująym się na stronie https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/04/teczowe-litery-magiczna-zabawa/. Na czarnej kartce możemy teraz za pomocą drewnianego patyczka, drewnianej końcówki pędzla czy patyczka do uszu tworzyć piękne obrazki. 

          Miłej zabawy życzą wychowawcy świetlicy.

           

          22 05 2020

          Kwiatki dla Mamy 


          Dzień Matki to ważna chwila dla każdego dziecka. Przedstawiamy wam prosty pomysł na wykonanie kolorowych kwiatków na prezent dla mamy. Do ich wykonania będziecie potrzebować: papieru kolorowego, zdjęć, patyczków do szaszłyków, kleju Magic, taśmy klejącej.
          Z papieru kolorowego wycinamy kwiatki i listki oraz koła. Ze zdjęć wycinamy twarze w kształcie koła mniejszego niż te z papieru kolorowego. Na koniec wszystko razem sklejamy, a z tyłu kwiatka za pomocą taśmy klejącej przymocowujemy patyczki do szaszłyków. Prezent dla mamy jest już gotowy.

          Miłej zabawy życzą wychowawcy świetlicy.

           

          22 05 2020

          Jak powstaje tęcza?


          To niezwykłe zjawisko zachwyca za każdym razem, gdy tylko pojawia się na niebie. Nie ma osoby, która przeszłaby obok takiego widoku obojętnie. O tym jak powstaje tęcza dowiecie się z filmiku na stronie
          Wy też możecie wykonać taką tęczę. Poniżej macie kilka sposobów zrobienia jej. Wybierzcie sobie ten, który najbardziej się wam podoba i zróbcie tęczę, która ozdobi wasz pokój. 

          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

          20 05 2020

          Bez z popcornu


          Maj to cudny przepełniony zapachami miesiąc. Kwitnące kwiaty bzu zawsze wprawiają nas w dobry nastrój. Zobaczcie jak łatwo możemy je wykonać na kartce w formie przestrzennej 3D.
          Do wykonania pracy będziemy potrzebować: kartkę A4 najlepiej techniczną, klej wikol lub magic, pędzle, farby, zielony papier lub bibułę na liście i popcorn.
          Popcorn można kupić gotowy lub zrobić samodzielnie (pod opieką osoby dorosłej) najlepiej bez tłuszczu, będzie się lepiej przyklejał. Najpierw rysujemy i wycinamy gałązki oraz liście zginając je wzdłuż na pół. Liście przyklejamy do gałązek, tak aby fragmentami odstawały od kartki tworząc przestrzenną pracę plastyczną. 
          Następnie malujemy kartkę klejem i przyklejamy gęsto obok siebie ziarna popcornu. Jeśli chcemy, aby kwiaty były bardziej wypukłe możemy poprzyklejać kolejne ziarenka jedno na drugim. Potem malujemy popcorn fioletową farbką.


           Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

           

          19 05 2020

          Obrazki z ostrużyn

          Pogoda nie zawsze sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, więc może zróbmy porządek w pudełku z kredkami. Z ostrużyn układamy dowolny obrazek. Potrzebna będzie kartka papieru, kredki, temperówka, klej wikol. Do wykonania tej pracy będziemy potrzebować dużej ilości ostrużyn (im dłuższe, tym lepsze) z kredek (najlepiej ołówkowych). Naklejamy je wikolem na kartkę tworząc różnobarwne i ciekawe kompozycje. Gotowy obrazek możemy zawiesić na ścianie w swoim pokoju.

          Miłej zabawy życzą wychowawcy świetlicy

           

          19 05 2020

          Pajacyk na sznurku

          Bohaterem dzisiejszej pracy jest pajacyk. Do jego wykonania będziemy potrzebować: 
          – pudełko po pizzy, tekturę lub kartkę z bloku technicznego
          – ołówek, pisak,
          – nożyczki,
          – kredki,
          – pinezki,
          – sznurek
          - szpikulec.
          Wykonanie
          Najpierw rysujemy postać pajacyka (głowę i korpus) i wycinamy go. Później rysujemy 2 rączki oraz 2 nóżki i również wycinamy je. Następnie robimy po dwie dziurki w każdej rączce i nóżce oraz po jednej w korpusie w miejscu, gdzie będą one zamocowane. Przekładamy osobny sznurek w dziurki od rączek i osobny w nóżki – robimy supełek. Przymocowujemy rączki i nóżki do korpusu. Na koniec przywiązujemy sznureczek w połowie długości tych, które łączą ręce i nogi. Powinien on być trochę dłuższy, żeby można było za niego pociągać w celu uruchomienia kończyn. Sposób wykonania pajacyka znajdziecie również na stronie:

          https://www.facebook.com/353030510177/posts/10156977747465178/?d=null&vh=e 


          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

          19 05 2020

          Żelki pod prysznic

          Dzisiaj proponujemy zrobić żelki pod przysznic (nie do jedzenia!). Robienie żelków do kąpieli to fantastyczna zabawa! Jest bardzo prosta, ale wskazana będzie pomoc osoby dorosłej.
          Będziemy potrzebować: 
          - 150 ml żelu pod prysznic lub płynu do kąpieli – najlepiej białego, bo wtedy można barwić go na różne kolory barwnikami spożywczymi.
          - 100 ml gorącej wody
          -  silikonowe foremki do babeczek lub lodu
          - paczuszka żelatyny spożywczej 
          - łyżka soli
          - barwniki spożywcze (jeśli mamy kolorowy żel pod prysznic, barwniki nie będą nam potrzebne)

          Do bardzo gorącej wody dodajemy torebkę żelatyny oraz sól i mieszamy, aż do całkowitego rozpuszczenia. Teraz dodajemy żel pod prysznic i znowu mieszamy. Gdy masa jest gotowa, można rozlewać ją na mniejsze porcje i do każdej z nich dodawać innego koloru barwnika spożywczego. Następnie wlewamy masę do foremek i wkładamy na 2 godziny do lodówki. Potem wyciągamy i gotowe. Jeden taki żelek wystarcza na umycie całego ciała, a dodatkowo – co za przyjemność!

          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

           

          19 05 2020

          Kwiaty z patyczków

          Mamy maj. Łąki obsypane są kwiatami mniszka lekarskiego. Jaskrawo-żółte mlecze cieszą głównie dzieci, które z pospolitych chwastów robią bukiety, wianki i bawią się dmuchawcami. 
          Wiadomo, że sztuczne kwiaty żywych nie przebiją, ale za to każdy z nas  może zrobić je sam. Dzisiaj proponujemy wykonać kwiatki z patyczków higienicznych. Są zupełnie inne niż wszystkie, przypominają dmuchawce lub mlecze 

          Do wykonania obrazka z mleczami potrzebne będą:
          - niebieska i zielona kartka z bloku technicznego,
          - patyczki higieniczne białe
          - klej w sztyfcie,
          - nożyczki
          - żółta farba plakatowa,
          - plastelina
          - ozdoby, np.: biedronki 

          Do wykonania dmuchawcy potrzebne będą:
          - styropianowe kulki,
          - patyczki higieniczne,
          - nożyczki,
          - wykałaczka lub patyczek
          - barwnik (farbka plakatowa rozpuszczona w wodzie) w wybranym kolorze

          Życzymy udanej zabawy. Wychowawcy świetlicy

           

          10 05 2020

          Tangram 

          Nie wiadomo, kiedy dokładnie tangram został wymyślony. Być może miało to miejsce aż 3000 lat temu, choć nie jest wykluczone, że stało się to jedynie trzy wieki temu. Prawdopodobnie powstał w Chinach. Według legendy wymyślił go uczony imieniem Tan. Do dziś każda z części tangramu jest nazywana tanem. Do Europy układanka dotarła w XVIII wieku i bardzo szybko zyskała sobie dużą popularność”. Zabawy z tangramami rozwijają sprawność, logiczne myślenie i wyobraźnię. 
          Tangram to kwadrat, który składa się z 7 części: 2 dużych trójkątów, 1 średniego trójkąta, 2 małych trójkątów, 1 kwadratu, 1 równoległoboku.
          Celem zabawy tangramem jest ułożenie większego obrazka (figury) według przygotowanego wzorca (najczęściej narysowanych konturów tego obrazka) lub własnej wyobraźni. 
          Do zrobienia tangramu potrzebne będą:
          – kartka A4,
          – ołówek,
          – linijka,
          – nożyczki 

          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

           

          Kalejdoskop 

          Na początku musimy przygotować tubę. Możemy ją zrobić sami lub użyć rolki po ręcznikach kuchennych. W środku tuby umieszczamy papier odbijający światło, który wcześniej składamy tak, by w przekroju tworzył trójkąt równoramienny. Z kartki wycinamy prostokąt, przyklejamy do niego folię aluminiową układając ją matową stroną do kartki. Składamy na kształt trójkąta umieszczając stronę z folią wewnątrz. Na krawędziach przyklejamy taśmę klejącą łącząc je w całość. Tak przygotowany wkład umieszczamy wewnątrz rolki. Z jednej strony tuby umieszczamy przezroczyste kółko, wysypujemy kolorowe koraliki, cekiny następnie zakrywamy je drugim kółkiem i zaklejamy przezroczystą taśmą klejącą. Z drugiej strony tuby robimy kółko z tektury z małym otworem na oko. Gotowe. Teraz już możemy sprawdzić, co przez niego widać.
          Ozdabiamy kalejdoskop według własnych pomysłów. Teraz możemy podziwiać kolorowe wzory w kalejdoskopie.


          Materiały:

          • kartka z bloku technicznego 
          • rolka po ręcznikach papierowych
          • folia aluminiowa
          • taśma klejąca
          • dwa kółka wycięte z przezroczystego opakowania, np. z przezroczystej okładki plastikowej
          • cekiny, koraliki
          • nożyczki
          • klej

          Sposób wykonania kalejsdoskopu znajdziecie na stronach:
          https://m.facebook.com/CentrumNaukiKopernik/videos/693633438054801/?refsrc=https%3A%2F%2Fm.facebook.com%2Fstory.php&_rdr 
          http://praceplastyczne.pl/inne/244-jak-zrobic-kalejdoskop 
          https://www.youtube.com/watch?v=MbhNGHB-pVc 

           

          Ozdoba z kwiatów

           

          Wiosną wszystko budzi się do życia. Nagle mamy więcej energii i ochoty na wszystko. Jeśli wiosna, to i kwiaty! We wszelkich możliwych kolorach i formach. Jest to okazja do stworzenia  ozdoby wiosennej, która przyozdobi nasz dom. 
          Potrzebne materiały:

          • kolorowe kartki
          • rolka po papierowym ręczniku
          • klej
          • nożyczki
          • mazaki

          Rolkę oklejamy kolorową kartką. Z zielonej kartki wycinamy paski i jedną końcówką przyklejamy do rolki. Z kolorowych kartek wycinamy kwiatki i przyklejamy w dowolnych miejscach na zielonych paskach, tworząc kompozycję. Przez środek rolki przeciągamy drucik lub sznurek, wiążemy i gotową ozdobę możemy powiesić w dowolnym miejscu.

           

          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy. 

           

          Pora na zabawę


          Czas na trochę ruchu, a będzie ku temu okazja, gdyż zbliża się dłuższy weekend. Niektórzy z was wyjdą z rodzicami do parku, lasu czy przydomowego ogródka. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą dobrego humoru i skakanki. Skakanka to wbrew pozorom nie tylko zabawka, ale również doskonały przyrząd treningowy. Najprostsza wersja skakania to podskakiwanie ze złączonymi nogami nad skakanką. Nieco trudniejsza wersja to podskakiwanie truchtem w stylu lajkonika. Następnym stylem jest skakanie, robiąc pajacyki - rozszerzając nogi po przeskoczeniu skakanki. Możemy też skakać z boku na bok. Przykłady zabaw ze skakanką znajdziecie na stronie:  
           
          Gdy już zmęczycie się skakaniem, może uda się wam posłuchać śpiewu ptaków, a jeśli nie, to na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=9INVrVQRpus znajdziecie ciekawe odgłosy przyrody.
          Gdy już odpoczniecie możecie pobawić się nakrętkami z butelek. Plastikowe nakrętki dostarczają niezliczonych możliwości kreatywnej twórczości i zabawy. Mogą stanowić również doskonaly materiał do nauki przez zabawę, tworzenia gier i pomocy edukacyjnych. Inspiracje do tej zabawy znajdziecie na stronie:  

          2 05 2020

          Robotyczna ręka

          Świetną zabawką dla osób w każdym wieku jest robotyczna ręka. Samo jej zrobienie daje dużo satysfakcji. Tego typu projekty rozwijają jednocześnie wyobraźnię, myślenie przestrzenne, zdolności konstruktorskie. Można skorzystać z tego triku dla samej radości tworzenia, przyda się też na bal przebierańców albo cosplay. Mechaniczna proteza może być wykończona od widocznej strony na różne sposoby. Możesz ją pomalować, dokleić trójwymiarowe elementy. Robotyczna ręka poruszana jest za pomocą naszych mięśni co daje niesamowity efekt.
          Na filmie umieszczonym na stronie
          https://www.facebook.com/353030510177/posts/10156912744470178/?d=null&vh=e pokazany jest prosty sposób na to, jak zrobić dłoń robota. Można zachowując ten sam mechanizm (prosty, bez żadnej elektryki) wykonać bardziej zaawansowanie zdobienia, coś na kształt zewnętrznej osłony czy obudowy. Jeśli wykorzystasz dodatkowo zdolności plastyczne, ręka będzie wyglądać jak bioniczna proteza z gry komputerowej czy filmu anime.
          Do wykonania robotycznej ręki potrzebne będą:
          - słomki do napojów
          - karton
          - taśma klejąca
          - sznurek
          - nożyczki


          Życzymy miłej zabawy. Wychowawcy świetlicy

          28 04 2020

          Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, które zostało ustanowione w 2004 roku. Tradycyjnie obchodzone jest 2 maja między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Zgodnie z obowiązującymi przepisami flagę można wywieszać zawsze. Nie może ona jednak dotykać ziemi, wpadać do kałuży, nie można jej brudzić ani po niej pisać. Polska nie jest jedynym państwem, w którym obchodzi się święto flagi. To święto obchodzi się również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.
          W ostatnich latach bardzo powszechne stało się noszenie  kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie również przez Andrzeja Dudę.
          Wy też możecie samodzielnie zrobić kotyliony lub flagę i 2. 05. 2020 r. wywiesić ja z okien swoich domów.


          Gdybyście chcieli podzielić się z nami swoimi pracami, to prosimy o przesłanie zdjęć na adres swietlica.1@wp.pl, a my umieścimy je na stronie szkoły. Wychowawcy świetlicy

           

          27 04 2020

          Rzeźby z lodu

          Zabawy z lodem są  niezwykle atrakcyjne, zwłaszcza, gdy jest coraz cieplej i wszędzie szukamy ochłody. Zabawa powinna odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. 
          Do wykonania eksperymentu potrzebujemy:
          – płaskie pojemniki lub styropianowe tacki po mięsie lub jarzynach.
          – sól
          – wodę
          – łyżeczkę
          Sposób wykonania: 
          Na naczynie nalewamy wodę tak, by zakryć dno, a następnie umieszczamy pojemniki na kilka godzin  w zamrażarce. Po kilku godzinach wyciągamy lód z naczynia. Posypujemy lód na środku solą w dowolnym kształcie (serduszko, kwiat, auto, itp.). Sól sprawi, że lód zacznie się topić szybciej i wysypany nią kształt wyrzeźbi się z lodu. Sposób wykonia tego ćwiczenia znajdziecie na 
          stronie:
          https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1104954396549171&id=353030510177
          https://www.facebook.com/CentrumNaukiKopernik/videos/603585813834689/ 

           

          Miłej zabawy życzą wychowawcy świetlicy

           

           

           

          24 04 2020

          Zabawy ruchowe w domu 


          Po ponad miesiącu siedzenia w domu marzymy nie o leżeniu do góry brzuchem, czy zjedzeniu kolejnej porcji pysznego ciasteczka, ale o odrobinie ruchu! Jednak nie możemy  wyjść jeszcze na zewnątrz. W takich chwilach pozostają nam sprawdzone zabawy ruchowe, do których nie potrzeba wielu dodatków. Oprócz oczywistej korzyści w poprawie formy, wspólna aktywność to miła forma spędzenia wolnego czasu. Propozycje zabaw ruchowych znajdziecie na stronie: 


          Życzymy przyjemnej zabawy- wychowawcy świetlicy

           

          22 04 2020

          Barwienie soli i tworzenie obrazków 

          Tworzenie ilustracji z zabarwionej soli, to bardzo ciekawa i atrakcyjna technika plastyczna, która dostarcza wielu bodźców dotykowych oddziałując niezwykle na wyobraźnię.  
          Do zabawy w barwienie soli potrzebna jest sól kuchenna, kolorowa kreda, miseczki, klej Magic. Do miseczki należy wsypać odpowiednią ilość soli i mieszać ją za pomocą kolorowej kredy, co spowoduje, że pył kredy zabarwi sól. Następnie poszczególne części skrzydeł motyla czy ptaka smarujemy klejem typu wikol lub magic i posypujemy wybranym kolorem soli. Efekt będzie niesamowity. Życzymy wspaniałej i kolorowej zabawy. 

          Wychowawcy świetlicy

           

          21 04 2020                                                   

          Gniotki z balonów


          Jak zrobić Gniotka? Macie pewnie w domu jakieś balony, prawda? Wystarczy je napełnić mąką (do napełniania super sprawdza się lejek), ciasno związać, a chętni mogą jeszcze stworzyć gniotkowi twarz i włosy.  To jedna z najtańszych zabawek. Zgniatanie balona wypełnionego mąką świetnie odstresowuje i pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje relaksując i wprawiając w dobry nastrój.
          Do wykonania Gniotka potrzebujecie: balon, lejek, mąką ziemniaczaną lub pszenną, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker.
          Na początku wsypujemy mąkę do balona przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie wypełniony mąką balon związujemy i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię. 
          Mamy nadzieję, że ta zabawa przyniesie wam wiele radości i pozwoli na zrelaksowanie się i odstresowanie. 


          wychowawcy świetlicy

           

          16 04 2020                           

          Pacynki dla dzieci 

          Robienie razem pacynek na palce jest świetnym sposobem na tworzenie nowych postaci i uwolnienie własnej wyobraźni. Do tej zabawy potrzebujemy tylko: 
          - rękawic kuchennych
          - markerów
          - kleju
          - włóczki na włosy

          Sposób wykonania:
          1. Będziesz potrzebować pary gumowych rękawic. Każdy palec rękawicy może stać się osobną postacią. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni! 
          2. Na każdym palcu rękawicy narysuj twarz. Wymyśl każdej z nich historię. 
          3. Przyklej na czubek każdego palca kilka nitek wełny. Twoje pacynki będą miały włosy. Im bardziej postaci będą się od siebie różnić, tym będzie ciekawiej. 
          4.Wymyśl każdej pacynce imię i osobowość.

          Życzymy wspaniałej zabawy przy tworzeniu tych fantastycznych postaci. Wychowawcy świetlicy

           

           

          16 04 2020 

          Dziękujemy za udział w konkursie plastycznym „Wielkanocna Pisanka” Nagrody wręczymy po powrocie do szkoły.


          Wychowawcy świetlicy

           

          NADSZEDŁ JUŻ CZAS NA WYKONYWANIE OZDÓB WIELKANOCNYCH 

          Mamy dla Was propozycję na łatwy i super kolorowy papierowy wianek wielkanocny. 
          Materiały
          kolorowy i biały blok techniczny
          papier lub taśmy we wzory wielkanocne lub wiosenne
          wstążka
          nożyczki
          szablon jaja 
          Pracę rozpoczynamy od przygotowania szablonu jaja na bloku technicznym i wycięciu go. Szablon ten odrysowujemy na kolorowych papierach i kartonach, a następnie wycinamy. Później wycinamy podstawę wianka. Można do tego celu użyć papierowego talerza i wyciąć środek lub odrysować na kartonie talerz i ponownie wyciąć środek.
          Kompletowanie wianka to już sama przyjemność. Na początek należy się zastanowić w jakiej kolejności mają być rozmieszczone jajka. Najlepiej wykonać kilka prób na sucho, aby wybrać optymalną kompozycję. Zasada jest taka, że pod spodem są gładkie jaja, a na wierzchu te we wzory, ponieważ są ciekawsze. Gdy już dojdziemy do porządanej kolejności można rozpocząć przyklejanie.

          Przyjemnej zabawy życzą wychowawcy świetlicy

           

           

          WIELKIMI KROKAMI ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA WIELKANOCNE


          Dla oprężenia proponujemy do rozwiązania kilka zagadek wielkanocnych:

          Ma zakręcone rogi
          złotem malowane,
          stoi z chorągiewką
          wśród barwnych pisanek.

          W wielkanocnym koszyczku 
          leżeć będzie sobie.
          Zanim ją tam włożę,
          ślicznie ją ozdobię.

          Na wielkanocnym stole
          to ona króluje.
          Polana słodkim lukrem
          i gościom smakuje.

          Kilka przedwielkanocnych porad, które możecie wykorzystać w swoich domach znajdziecie na stronie tipy.interia.pl. Gdybyście chcieli podzielić się z nami swoimi pracami, to możecie ich zdjęcia wysłać na adres swietlica.1@wp.pl, a my umieścimy je na stronie szkoły.

          Wychowawcy świetlicy


          KONKURS PLASTYCZNY „WIELKANOCNA PISANKA”
          organizowany przez świetlicę przy Szkole Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu.

          Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym pod tytułem „Wielkanocna pisanka”. 
          Temat konkursu: „Wielkanocna pisanka” 

          Cele konkursu: 
          upowszechnianie, pielęgnowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi
          poznanie różnych technik plastycznych wykorzystywanych do zdobienia
          pisanek wielkanocnych,
          motywowanie do uczestniczenia w życiu rodziny, czerpanie radości ze wspólnej, rodzinnej pracy i zabawy. 

          Regulamin konkursu: 
          1. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich chętnych.
          2. Uczniowie wykonują pracę razem z rodzicami, pod ich bacznym okiem lub przy niewielkiej współpracy. Jeden uczestnik może wykonać jedną pracę.
          3. Pracę można wykonać dowolną techniką plastyczną. Z dołączonym podpisem - kto pracę wykonał ( imię i nazwisko dziecka oraz klasa ). 
          4. Zdjęcie pracy należy przesłać drogą internetową na adres swietlica.1@wp.pl do 10 kwietnia 2020 r.
          5. Ocenie podlegać będzie estetyka wykonania pisanki, pomysłowość, wrażenie artystyczne.
          6. Rozstrzygnięcie konkursu oraz rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się po zakończeniu kwarantanny. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe (trzy pierwsze miejsca). Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy za udział w konkursie. 
          7. Prace będą umieszczone na stronie internetowej Organizatora oraz profilu FB.
          8. O wynikach konkursu zadecyduje czteroosobowe jury.
          9. Dostarczenie pracy na konkurs jest równoznaczne z akceptacją warunków regulaminu.
          10. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dokonywania zmian w regulaminie. O wszelkich zmianach informacja pojawiać się będzie na stronie internetowej Organizatora.

          ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

          Ozdoby na ołówek

          Dzieci lubią, gdy przedmioty codziennego użytku nabierają kolorów, kształtów, są ciekawsze i weselsze. Dlatego w sklepie można kupić wszelkiego rodzaju nakładki na ołówek czy kredki z piórkami czy zwierzątkami. Swojego czasu nawet w Kinder Niespodziance można było znaleźć tego typu ozdoby.. A gdyby tak wykonać je samemu?


          Potrzebne materiały:
          – kolorowy blok techniczny
          – nożyczki
          – szablon 
          – długopis
          – klej 
          – wybrane ozdoby
          Wykonanie:

          • Rysujemy i wycinamy szablon.
          • Odrysowujemy szablon na kartce z kolorowego bloku technicznego. Możemy też rysować ręcznie i wyciąć nożyczkami.
          •  Wycięty element ozdabiamy. W kwiatuszkach możemy zrobić ozdobne otwory, ozdobić je klejem z brokatem lub cyrkoniami.
          • W ozdobie robimy nacięcia w wyznaczonych miejscach uważając, by nie przeciąć za dużo, bo wtedy ozdoba będzie nam zjeżdżać. Jeżeli tak się stanie, albo z innych powodów ozdoba nie chce się trzymać, zawsze można pomóc sobie taśmą dwustronną lub klejem.

           

           

           

          Jak ulepić baranka z gliny lub masy solnej na Wielkanonoc

          Filmik "Jak przygotować masę solną"

          Filmik jak ulepić baranka

           

          Żabka Kłapka


          Jest już wiosna. Na niebie coraz dłużej świeci słonko. W przyrodzie zwierzęta budzą się do życia. Może zielona żabka zrobiona z kółeczek, z kłapiącym pyszczkiem, przybliży was do wiosennej pprzyrody. 


          Materiały i przybory:
          papier kolorowy: niebieski, zielony, czerwony, pomarańczowy, biały
          okrągłe przedmioty do odrysowania
          ołówek
          nożyczki
          klej
          czarny marker
          skrawki zielonej bibułki


          Wykonanie:


          1.Kartkę niebieskiego papieru przecinamy na pół, będzie tłem dla naszej żabki.


          2. Na zielonym papierze odrysowujemy 1 kółko o średnicy ok. 8 cm, po dwa kółka o średnicy 6,5 cm i 2 cm, 4 kółka o średnicy 3,5 cm. Na czerwonym i pomarańczowym papierze odrysowujemy po 1 kółku o średnicy 5 cm. Na białym papierze odrysowujemy 2 kółka o średnicy ok. 1 cm. Wszystkie  kółeczka wycinamy.

          3.Na niebieską kartkę naklejamy największe i średnie zielone kółko, to będzie głowa i tułów żabki. Przyklejamy również najmniejsze zielone kółeczka – oczy, a na nich białe, na których narysujemy źrenice żabki. 

          4. Do drugiego średniego zielonego kółka, na środku, przyklejamy czerwone. Zginamy na pół- to będzie kłapiący pyszczek żaby.

          5. Smarujemy jedną część zgiętego kółka i przyklejamy pyszczek we właściwym miejscu.

          6. Kłap-kłap buziaczek się otwiera i zamyka:)


          7. Pomarańczowe kółko przyklejamy na środku brzuszka żaby.


          8. Każde z pozostałych małych, zielonych kółek składamy na pół i przyklejamy jako łapki.

           

          9. Czarnym markerem rysujemy źrenice, rzęsy, dziurki w nosie żabki.

          10. Możemy też pociąć bibułkę na cienki paski i przykleić jako trawę.


          Zyczymy wam udanej zabawy. 


          Wychowawcy świetlicy