• REGULAMIN

•

W roku szkolnym 2020 / 2021 pracujemy w oparciu o aktualnie obowiązujące PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W OŚWIĘCIMIU W OKRESIE TRWANIA PANDEMII COVID-19

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1. Do świetlicy szkolnej może zostać przyjęte dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują lub gdy dziecko samotnie wychowuje pracująca matka lub ojciec.

1. Przed rozpoczęciem zajęć szkolnych rano świetlica szkolna sprawuje opiekę nad wszystkimi uczniami przebywającymi w tym czasie w szkole. Na ten czas nie jest konieczne zapisanie przez rodzica/opiekuna dziecka do świetlicy.

1. Kwalifikację i przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonuje komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą: dyrektor szkoły, pedagog szkolny oraz nauczyciele wychowawcy świetlicy.

1. Świetlica jest czynna w dni pracy w godzinach ustalonych na dany rok szkolny przez dyrektora szkoły.

1. Uczeń, od momentu przybycia do świetlicy aż do wyjścia do domu, przebywa pod opieką wychowawców i nie może oddalać się bez ich zgody (biblioteki, sklepiku szkolnego, itp.).

1. Nie podlega opiece wychowawców dziecko, które nie dotrze do świetlicy. Dziecko obowiązkowo zgłasza swoje przyjście do wychowawcy świetlicy. Rodzic/opiekun odbierający dziecko przed zajęciami świetlicy zobowiązany jest poinformować o tym wychowawcę świetlicy.

1. Dziecko odbierają rodzice, prawni opiekunowie lub osoby z upoważnienia stałego w karcie zgłoszeń. Osoba odbierająca dziecko zobowiązana jest powiadomić o tym wychowawcę świetlicy.

1. Osoby niespokrewnione z dzieckiem, nieznane wychowawcom, odbierają je za jednorazowym pisemnym upoważnieniem rodziców lub opiekunów, po okazaniu dowodu osobistego i wykonaniu przez szkołę telefonu do rodziców ( w sytuacjach wątpliwych).

1. Dziecko które ukończyło 7 rok życia może samo wrócić do domu za pisemnym zezwoleniem rodziców. Swoje wyjście musi zgłosić opiekunom pełniącym dyżur w świetlicy.

1. Upoważnienia lub zezwolenia jednorazowe na opuszczenie świetlicy należy przekazywać w formie pisemnej na kartce, nie w zeszycie do korespondencji dziecka. Muszą zawierać datę, godzinę wyjścia dziecka i czytelny podpis rodzica/opiekuna.

1. O wszelkich zmianach dotyczących sposobu odbierania dziecka ze świetlicy rodzice muszą powiadomić wychowawców na osobnej kartce z datą i czytelnym podpisem. Bez takiego upoważnienia dziecko nie może opuścić świetlicy.

1. Dziecko nie może być zwolnione z zajęć świetlicowych na telefoniczny wniosek rodzica/opiekuna.

1.  Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.

1. W świetlicy szkolnej zgodnie ze statutem szkoły obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych, Mp3 i innych tego typu urządzeń. W ważnych i nagłych sprawach rodzic może kontaktować się z dzieckiem za pośrednictwem telefonu szkoły.
          2. Za zniszczenie przedmiotów będących wyposażeniem świetlicy odpowiedzialność materialną ponoszą rodzice/opiekunowie.

1. Świetlica nie odpowiada za zgubione, pozostawione w niej przez uczniów przedmioty wartościowe (np. telefony komórkowe, zabawki, albumy, karty kolekcjonerskie pieniądze, itp.) i osobiste rzeczy dzieci (odzież).

1. Korzystanie ze świetlicy jest bezpłatne. Organizowane zbiórki materiałów potrzebnych do zajęć świetlicowych są dla rodziców/opiekunów dobrowolne.

1. Dziecko przebywające w świetlicy zobowiązane jest do przestrzegania określonych zasad, dotyczących przede wszystkim: bezpieczeństwa pobytu w świetlicy, kulturalnego zachowania się, podstawowych zasad higieny oraz do poszanowania sprzętu stanowiącego wyposażenie świetlicy.

1. Wychowanek może otrzymać nagrodę za: wzorowe i wyróżniające zachowanie,  podejmowanie działań podczas zajęć i aktywne uczestnictwo w życiu świetlicy. Nagroda może być udzielona w następującej formie:
            • wyróżnienie przez wychowawców świetlicy lub klasy,
            • dyplom uznania lub nagrodę rzeczową,
            • list pochwalny do rodziców.

20.  Kara może być udzielona wychowankowi za udokumentowane: łamanie regulaminu świetlicy, niewykonywanie poleceń wychowawców, naruszanie prawa albo praw innych wychowanków. Kara może być udzielona w następującej formie:

• I stopień; upomnienie przez wychowawcę świetlicy,
          • II stopień; nagana udzielona w obecności wychowawcy klasy,
          • III stopień; nagana udzielona przez dyrektora szkoły,
          • IV stopień; zawieszenie w uczestnictwie w zajęciach świetlicy.