• PEDAGOG

(sala nr 59, 1 piętro)

tel. kontaktowy: (33) 842 54 68 /wew.26/

Dziecko ma prawo być sobą.

Ma prawo do popełniania błędów.

Ma prawo do własnego zdania.

Ma prawo do szacunku.

Nie ma dzieci – są ludzie”

GODZINY PRACY  PEDAGOGA SZKOLNEGO

mgr Paulina Wędrzyk

Poniedziałek 9.00-13.00

Wtorek 10.00-13.00

Środa 8.30-12.00, 13.00-13.30

Czwartek 9:00-13.00

Piątek 8.00-12.00

Zadania pedagoga szkolnego

Podstawową rolą pedagoga szkolnego jest przede wszystkim analiza sytuacji wychowawczej w szkole. Obszary działania pedagoga szkolnego obejmują wszystkie płaszczyzny szkolnego życia.

Pedagog szkolny:

1. Udziela uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

2. Udziela porad uczniom w rozwiązywaniu trudnych spraw.

3. Udziela porad i pomocy  uczniom posiadającym trudności w konfliktach rówieśniczych i środowiskowych.

4. Rozpoznaje warunki życia i nauki uczniów z trudnościami w nauce i zachowaniu.

5. Udziela pomocy wychowawcom i nauczycielom w ich pracy z uczniami.

6. Prowadzi konsultacje dla uczniów i rodziców.

Porozmawiaj z pedagogiem  szkolnym, gdy:

1. Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.

2. Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.

3. Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.

4. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.

5. Chcesz podzielić się swoją radością i sukcesem.

6. Chciałbyś z kimś porozmawiać.

Rodzicu!

1. Mów dziecku, że jest kochane, jest świetne w tym co robi.

2. Wyznaczaj dziecku granice, gdyż dają one poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

3. Bądź konsekwentny w postepowaniu.

4. Angażuj się w naukę dziecka ale go nie wyręczaj.

5. Rozmawiaj z nim o jego zainteresowaniach,o kolegach i koleżankach.

6. Szanuj swoje dziecko i ucz je szacunku do innych.

7. Słuchaj co mówi Twoje dziecko.

Ważne adresy/telefony:

• Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Generała Józefa Bema 4, 32-600 Oświęcim

• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Jana III Sobieskiego 15 B, 32-600 Oświęcim

• Komenda Powiatowa Policji, Stanisława Wyspiańskiego 2, 32-600 Oświęcim

• 800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

• 800 120 002 Niebieska linia

• 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,

• 800 080 222 Linia dzieciom

• 800 12 12 12 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

• 800 70 22 22 Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

• Drodzy Rodzice,

zachęcamy do odwiedzenia poniższych stron internetowych.
            Zachęcamy również Państwa do odwiedzenia edukacyjnego serwisu internetowego Sieciaki.pl, przeznaczonego dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęconego tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

Fundacja Dzieci Niczyje -Swoją działalność prowadzimy poprzez udzielanie doraźnej i długofalowej pomocy ofiarom krzywdzenia oraz ich  opiekunom. Prowadzimy również doradztwo psychologiczne, pedagogiczne i prawne dla osób stykających się z przypadkami dzieci krzywdzonych. Organizujemy specjalistyczne szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego dla różnych grup profesjonalnych oraz zespołów interdyscyplinarnych. Prowadzimy badania i analizy poszerzające wiedzę o problemie oraz stanowiące podstawę projektowanych działań.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę- od ponad 30 lat chronimy dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Zapewniamy dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalna pomoc psychologiczna i prawną. Uczymy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspieramy i angażujemy rodziców by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływamy na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!

Fundacja Uniwersytet Dzieci- rozwijamy potencjał twórczy i intelektualny dzieci, aby korzystając w pełni ze swoich talentów, wiedzy i możliwości, rozumiały otaczający je świat i potrafiły w nim działać.
            Nasze cele:

- Uczymy współpracy i rozwijamy kompetencje społeczne
            - Rozwijamy potrzebę uczenia się przez całe życie
            - Kształtujemy umiejętność krytycznego myślenia
            - Rozbudzamy w najmłodszych pasję do wiedzy
            - Pokazujemy, że każdy może zostać wolontariuszem
            - Angażujemy dzieci w poznawanie nauki przez doświadczenie
            - Pomagamy nauczycielom uczynić ze szkoły miejsce fascynujących spotkań z nauką
            - Współpracujemy z uczelniami i organizacjami edukacyjnymi na rzecz zmiany edukacji

Od 2002 roku zmienił się zakres działań UNICEF w Polsce. Podobnie jak inne kraje wysokorozwinięte, UNICEF skupia obecnie swoją działalność w Polsce na promowaniu i ochronie praw dziecka oraz zbieraniu funduszy na rzecz pomocy dzieciom w najbardziej potrzebujących regionach świata.