• Dekalog uczenia się

• DEKALOG UCZENIA SIĘ

Do efektywnej nauki potrzeba koncentracji, zainteresowania i zrozumienia.

I. KONCENTRACJA

Musisz całą swoją uwagę skupić na tym, co chcesz „wbić do głowy”. Nie możesz podczas nauki myśleć o setkach różnych spraw. To naprawdę ważne!

II. ZAINTERESOWANIA

Interesujesz się tym co lubisz, lubisz to, czym się interesujesz. Tak jest z przedmiotami i rzeczami, które chcemy zapamiętać. Szybciej uczysz się przedmiotów które lubisz, prawda? Te, których nienawidzisz... tu już gorzej. Co zrobić żeby "polubić" nie lubianą lekcję.

Zastanów się dlaczego właściwie nie lubisz tego przedmiotu?

- spójrz na niego z innej strony, zauważ w nim to, czego nie dostrzegłeś wcześniej

- przeważnie nie lubimy przedmiotu, dlatego że nie umiemy... nie umiemy dlatego że nie  lubimy

Codziennie poświęć szczególną uwagę na przedmiot którego nie lubisz/nie umiesz. Może coś się zmieni?

III. ZROZUMIENIE

Nie ucz się bezmyślnie na pamięć. Musisz wiedzieć o co chodzi w tym co zapamiętujesz... Po przeczytaniu np. definicji lub notatki przetłumacz sobie to, co było tam napisane własnymi słowami!

IV. SKOJARZENIA

Najtrudniejszy materiał możesz łatwiej przyswoić dzięki kojarzeniu wiadomości z obrazami np. z fizyki – pojęcie „ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne” należy powiązać z balonem, który napompowany takim powietrzem leci w górę.

- ucząc się, staraj się kojarzyć nową wiedzę z wiadomościami już przyswojonymi.

- szukaj śmiesznych skojarzeń. Ułatwia to zapamiętywanie.

- podczas nauki nie zapominaj o tworzeniu wierszyków i rymowanek. Są pomocne w zapamiętywaniu wielu szkolnych wiadomości.

V. BARDZO WAŻNE - UROZMAICENIE

Nie wolno zbyt długo koncentrować się na jednym temacie. Najlepiej „skakać” po przedmiotach ( np. po matematyce historia, później przyroda).

CHCĘ czy MUSZĘ? Kiedy uczysz się czegoś nie mów: muszę to

zapamiętać. Mów "chcę" zapamiętać...

Powodzenia

Joanna Adamus – psycholog szkolny