Obszar pierwszy
W ramach obszaru pierwszego przeprowadzone zostały dwie lekcje wychowania fizycznego:
-
Piłka ręczna -Doskonalenie poznanych elementów technicznych w obwodzie ćwiczebnym
Piłka ręczna cieszy się wśród uczniów naszej szkoły dużym zainteresowaniem z uwagi na sukcesy polskiej kadry szczypiornistów. Uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego szybko opanowują w stopniu podstawowym elementy piłki ręcznej oraz gry uproszczonej. Obwód ćwiczebny pozwala uczniom doskonalić wszystkie poznane umiejętności, elementy techniki piłki ręcznej:
- kozłowanie
- podania piłki
- chwyty piłki
- rzuty z miejsca i biegu na bramkę
Piłka ręczna jak każda dyscplina zespołowa uczy dzieci współpracy w grupie, odpowiedzialności i mobilizacji.
Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego
Temat: Piłka ręczna -Doskonalenie poznanych elementów technicznych w obwodzie ćwiczebnym
Miejsce: Sala gimnastyczna
Klasa: 4
Ilość osób: 30
Przybory: Piłki ręczne, pachołki, materace
Czas: 45 min
Cele lekcji:
- motoryczność: kształtowanie koordynacji ruchowej,
-umiejętności: podanie półgórne jednorącz i chwyt piłki, kozłowanie PR i LR, rzut na bramkę z miejsca i z wyskoku
-wiadomości: przypomnienie przepisów o błędzie kroków i podwójnym kozłowaniu
- postawa: współdziałanie w grupach
Tok lekcji
Treść zajęć
czas trwania
uwagi
1.Część wstępna
1. Zbiórka, sprawdzenie listy obecności, podanie tematu lekcji
2. Rozgrzewka: Zabawa ożywiająca „Myśliwi i zwierzyna”. Dwóch lub trzech ćwiczący (myśliwi) podają między sobą piłkę (nie mogą kozłować i biegać z piłką) i starają się dotknąć nią uciekających (zwierzynę). Dotknięta osoba wykonuje 5 pompek i bawi się dalej
3. Ćwiczenia oswajające z piłkami w ruchu
-krążenia PR i LR w przód i tył z piłką
-krążenia piłki wokół bioder
-j.w. tylko tyłem
-podskoki z wymachami PR i LR z piłką
-marsz z przekładaniem piłki między NN
-j.w. tyłem
-j.w. bokiem krokiem odstawno-dostawnym
-podrzut piłki, klaśnięcie przed i za sobą, chwyt piłki
-skiping ABC z piłką trzymaną na wysokości kl. piersiowej
3 min.
4 min.
11 min
2.Część główna
Pokaz i opis wykonywanych elementów technicznych.
Podział klasy na pięć grup i rozstawienie ich na sali gimnastycznej.
- Pierwsza grupa wykonuje rzut na bramkę z miejsca.
- Druga grupa wykonuje rzut na bramkę z wyskoku.
- Trzecia grupa wykonuję podania i chwyty półgórne
- Czwarta grupa wykonuje podania i chwyty z kozła.
- Piąta grupa wykonuje kozłowanie piłki slalomem PR i LR
3 min.
4 min.
4 min.
4 min.
4 min.
4 min.
3.Część końcowa
1. Uspokojenie organizmu. Ćwiczenia rozciągające
2.Zbiórka, podsumowanie lekcji, pożegnanie
4 min
-
Gimnastyka - Pokonywanie zwinnościowego toru przeszkód
Gimnastyka jest formą ruchu wsechstronnie rozwijającą organizm człowieka. Tory przeszkód są dla dzieci ciekawym i atrakcyjnym sposobem realizacji podstawy programowej z wychowania fizycznego. Pozwalają na aktywność wszystkich ćwiczących bez względu na ich poziom motoryki (sprawności ruchowej). W sposób naturalny pobudzają do wysiłku fizycznego.
Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego
Temat: Gimnastyka - Pokonywanie zwinnościowego toru przeszkód
Miejsce: Sala gimnastyczna
Klasa: 4
Ilość osób: 25
Przybory: Drabinki gimnastyczne, pachołki, materace, płotki, ławeczki, odskocznia
Czas: 45 min
Cele lekcji:
- motoryczność: kształtowanie zwinności
- umiejętności: przejście po równoważni, skok kuczny
- postawa: samokontrola i dokładność przy wykonywanych zadaniach
Tok lekcji
Treść zajęć
czas trwania
uwagi
1.Część wstępna
1. Zbiórka, sprawdzenie listy obecności, podanie tematu lekcji
2. Rozgrzewka: Zabawa ożywiająca „Zamrażarka”. Ćwiczący ustawieni w rozsypce na boisku szkolnym. Dwóch wyznaczonych ćwiczących stara się złapać i „zamrozić” pozostałych. Dotknięta osoba wykonuje rozkrok, żeby go odmrozić należy klasnąć między jego nogami.
3. Ćwiczenia lekkoatletyczne w truchcie na odcinku 20 metrów
-krążenia PR i LR w przód i tył
-krążenia naprzemianstronne RR w przód i tył
-podskoki na PN i LN w przód
-przekładanka w prawą i lewą stronę
-skiping ABC
-skiping ABC tyłem
-wieloskoki w przód PN i LN
-wieloskoki na boki PN i LN
-marsz z wypadami PN i LN w przód
-bieg tyłem
-bieg sprinterski na odcinku 10 m
3 min.
5 min.
12 min
2.Część główna
Przygotowanie toru przeszkód. Pokaz i omówienie pokonywanych przeszkód na torze.
Pokonywanie toru przeszkód przez ćwiczących
3 min.
18 min
3.Część końcowa
1. Uspokojenie organizmu. Marsz dookoła boiska szkolnego
2.Zbiórka, podsumowanie lekcji, pożegnanie
4 min.
-