• Obszar trzeci

        •   W ramach realizacji podstawy programowej z wychowania fizycznego promującej zdrowy styl życia w  kl.V,  06.03.2014r., została przeprowadzona lekcja pt. „ Dobra dieta dla ucznia i aktywność ruchowa”. Scenariusz lekcji, ankiety, materiały w załączniku. Ponadto w kl. IV – VI  na lekcjach wych. fiz.  prowadzono pogadanki na tematy: zasad racjonalnego i zdrowego żywienia, wpływu używek (papierosy, alkohol. napoje energetyzujące, substancje odurzające) na zdrowie dziecka.        

          Pod koniec I semestru uczniowie kl. IV –VI brali udział w konkursie „Moja recepta na zdrowie” w formie plakatu bądź referatu. Najciekawsze referaty, plakaty  przedstawiono na lekcjach oraz powieszono na tablicy. Zdjęcia kilku prac w załączniku.

          Podsumowaniem pracy z uczniami o tematyce promującej zdrowie było zorganizowanie w naszej szkole 30.01.2014r. (zapisy w dziennikach lekcyjnych) spotkania z ekspertem w reedukacji żywieniowej Natur Hause. Temat spotkania „Dobra dieta dla ucznia”. Pani ekspert żywienia omówiła najważniejsze zagadnienia, przedstawiła prezentację, a dla chętnych rozdała ulotki jak obliczać BMI. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych tj. kl.I – III oraz kl. IV –VI. Młodsze dzieci po zakończeniu spotkania wykonały prace, które były podsumowaniem prezentacji.

          W ramach zapoznania dzieci z problematyką cukrzycy u dziecka w wieku szkolnym zaprezentowano film instruktażowy pt. „ Kontroluj cukrzycę, ciesz się życiem”, kl. Va – 24.01.2014r., kl. Vb – 26.02.2014r., kl.IV b.

          http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=8vJnBq-xXO8

          http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=mw_NP40qoCk

          Do końca lutego chętni uczniowie kl. V iVI  mogli również brać udział w akcji pt. „Palenie i jego skutki”. Uczniowie mieli do wykonania
          w domu krótką prezentację. Kilka prac przesyłamy w załączniku.

          W połowie marca grupa uczestniczek kółka dziennikarskiego wykonała ulotki zawierające treści o transplantacji organów.  Najlepsze prace zaprezentowano w gazetce szkolnej oraz na tablicy informacyjnej. Kilka prac przesyłamy w załączniku.

           

          Scenariusz zajęć

          „Wpływ palenia papierosów na zdrowie i aktywność ruchową człowieka”

           

          Cel lekcji

          Uświadomić uczniom: Jaki wpływ na zdrowie i aktywność ruchową człowieka ma palenie papierosów.

          Zadania

          - wyjaśnić jak palenie papierosów może negatywnie wpłynąć na życie młodego człowieka

          - na czym polega proces uzależnienia od nikotyny

          - w jaki sposób palenie obniża poziom sprawności fizycznej  

          Czas zajęć: 45 minut

          Przebieg zajęć

          1. Uczniowie określają po czym poznać palacza (nieświeży oddech, cuchnące ubrania, poplamione zęby, żółte poplamione palce itp.)
          2. Omówienie problemów z biernym paleniem. Wyjaśnienie że osoby przebywające w pobliżu palacza zmuszone są do wdychania dymy tytoniowego wydychanego przez niego podczas palenia. Dym wydychany przez palacza zawiera wysoki poziom szkodliwych substancji smolistych, nikotyny, tlenku węgla i amoniaku. Co należy zrobić aby uniknąć biernego palenia?
          3. Omówienie różnych produktów zawierający tytoń np.(papierosy, cygara, fajki, tytoń do żucia)
          4. W jaki sposób stać się nałogowym palaczem.
          5. Uczniowie informują jak palenie papierosów może negatywnie wpłynąć na życie młodego człowieka. (Zdrowie i kondycja fizyczna, wygląd, pieniądze, itp.)

          Zadanie do domu

          Wykonać prezentację multimedialną, plakat lub referat na temat biernego palenie.

          CZYNNE_I_BIERNE_PALENIE_Klaudia_Chojniak.ppt

          Prezentacja-_Kinga_Bodzon.pptx

          Prezentacja_o_czynnym_i_bierny_paleniu_papirosow__julita_mozdzen.pptx

          Prezentacja_Stop_czynnemu_i_biernemu_paleniu_-_Kacper_Cienkosz_Vb.avi

           

          Scenariusz zajęć

          „ Aktywność fizyczna i dobra dieta dla ucznia”

          Cel lekcji

          1. Uświadomić uczniom:

          - potrzebę regularnego spożywania posiłków,

          - potrzebę spożywania I śniadania oraz II w szkole,

          - potrzebę zwracania uwagi na to co jem,

          - potrzeba systematycznego ruchu

          - poszukiwanie form ruchowych dla młodego człowieka

                 2.  Dyskusja z uczniami na temat spożywania śniadań w szkole i form aktywności fizycznej uczniów.

          Pomoce

          - ankieta dla uczniów

          - arkusze papieru, markery

          - czas trwania: 45min.

          Przebieg zajęć

          1. Przedstawienie uczniom wyników ankiety. Podzielenie się z uczniami refleksją.

          2. Podział klasy na 4 grupy. Każda ma arkusz i marker. Temat pracy grupy zapisany na kartce.

          • Jakie znaczenie ma pierwsze śniadanie i dlaczego tak dużo uczniów go nie je ?
          • Jakie znaczenie ma drugie śniadanie i dlaczego tak dużo uczniów nie je w szkole ?
          • Co spożywają uczniowie w szkole ?
          • Jak się czują i zachowują, gdy są głodni i chce im się pić?
          • Formy aktywności fizycznej uczniów.

          3. Grupy przedstawiają swoje wyniki i dzielą się przemyśleniami. Wspólna dyskusja.

          4. Propozycja wspólnych śniadań ( miejsce, przerwa, wspólna kontrola, zachęcanie koleżanek i kolegów do spożywania drugiego śniadania, oczekiwania uczniów ). Zachęcanie uczniów do własnych pomysłów

          5. Próba ustalenia zasad spożywania drugiego śniadania w szkole.

          6. Pogadanka na temat aktywności ruchowej i zasad zdrowego żywienia.

          7. Przygotowanie plakatów z uwzględnieniem: „ Dobrej diety dla ucznia”, „Żyj zdrowo”, ”Moja recepta na zdrowie.” (podanie terminu     realizacji prac, prezentacja podczas spotkania z dietetykiem ).

           

          ANKIETA DLA UCZNIÓW

          1. Czy jadasz pierwsze śniadanie w domu?
          • tak
          • nie
          1. Czy jadasz w szkole drugie śniadanie lub obiad ?
          • tak
          • nie
          1. Jak często w czasie pobytu w szkole czujesz, że jesteś głodny ?
          • często
          • czasem
          • prawie nigdy lub nigdy
          1. Ile posiłków jadasz w ciągu dnia ?

           

          1. Czy pijesz mleko i spożywasz przetwory mleczne w ciągu dnia ?
          • tak
          • nie
          1. Jak często jadasz owoce i warzywa w ciągu dnia ?
          • raz
          • kilka razy
          1. Czy podjadasz między posiłkami ( słodycze, chipsy ) ?
          • tak
          • nie
          1. Jakie najczęściej pijesz napoje ?

           

          1. Ile razy w ciągu tygodnia jadasz hamburgery, hot- dogi ?
          • raz
          • kilka razy
          • nigdy
          1. Co najczęściej kupujesz w szkolnym automacie ?

           

          1. Co lubisz jeść z przyjemnością?

           

          1. Jakie formy ruchu uprawiasz poza lekcjami w-f?

           

          1. Ile razy w tygodniu aktywnie spędzasz wolny czas?

           

           

          Promując ruch wśród uczniów naszej szkoły, cyklicznie od kilku lat uczestniczymy w akcji „Polska biega”. W tym roku szkolnym przystąpimy do biegu 23.05.2014r. ( zgłoszenie do akcji zostało wysłane ). Zdjęcia z ubiegłej akcji na stronie szkoły.